25 dažādi kafijas veidi. Atkārtošos, ka kafija nav tikai dzēriens, tā ir kultūra. Kafija ir viens no pasaulē populārākajiem dzērieniem. Tas satur ļoti populāru stimulantu, ko sauc par kofeīnu.
Eiropas ceļotāji uz Tuvajiem Austrumiem atnesa stāstus par neparastu tumši melnu dzērienu. Līdz 17. gadsimtam kafija bija nonākusi Eiropā un kļuva populāra visā kontinentā.
Daži cilvēki uz šo jauno dzērienu reaģēja ar aizdomām vai bailēm, nosaucot to par “rūgto sātana izgudrojumu”. Vietējie garīdznieki nosodīja kafiju, kad tā nonāca Venēcijā 1615. gadā. Diskusijas bija tik lielas, ka pāvestam Klemensam VIII tika lūgts iejaukties. Pirms lēmuma pieņemšanas viņš nolēma dzērienu nogaršot pats, un uzskatīja, ka dzēriens ir tik apmierinošs, ka deva tam pāvesta apstiprinājumu.
Neskatoties uz šādām pretrunām, kafejnīcas ātri kļuva par sociālās aktivitātes un komunikācijas centriem – Anglijas, Austrijas, Francijas, Vācijas un Holandes pilsētās. Anglijā izveidojās “penny universitātes”, ko sauca tāpēc, ka par santīma cenu varēja nopirkt tasi kafijas un iesaistīties rosinošā sarunā.
Kafija sāka aizstāt tā laika izplatītos brokastu dzērienus – alu un vīnu. Tie, kas dzēra kafiju alkohola vietā, dienu sāka modri un enerģiski, un nav pārsteidzoši, ka viņu darba kvalitāte tika ievērojami uzlabota.
Līdz 17. gadsimta vidum Londonā bija vairāk nekā 300 kafejnīcu. Daudzas piesaistīja līdzīgi domājošus klientus, tostarp tirgotājus, nosūtītājus, brokerus un māksliniekus. Daudzi uzņēmumi izauga no šīm specializētajām kafejnīcām. Piemēram, Lloyd’s of London radās Edvarda Loida kafijas nams.
Vairāk par kafiju lasi bloga rakstā: “Kafija nav dzēriens, tā ir kultūra”.
25 dažādi kafijas veidi
- Cappuccino
Cappuccino ir espresso dzēriens, kas nāk no Austrijas dzēriena Kapuziner. To dēvē par “ideālo rīta kafiju”, kas pagatavota ar tvaicētām piena putām vai mikroputām.
Ir dažādi veidi, kā pagatavot cappuccino / kapučīno. Tomēr parasti to pagatavo, vienā trešdaļā espresso ielejot vienādu daudzumu tvaicēta piena un putu. Tādējādi tas ir intensīvāks nekā vairums to kolēģu.
- Latte
Latte ir cēlies no Itālijas zemes. Vārds Latte Itālijā nozīmē “piena kafija”. Šis kafijas veids ir daudz krēmīgāks variants, kas kalpoja amerikāņu tūristiem Itālijā, kuri domāja, ka kapučīno ir pārāk stipra viņu aukslējām.
Latte tiek pagatavota ar espresso un lielu daudzumu tvaicēta piena. Tā tiek pasniegta arī kā ledus latte lielākajā daļā pasaules.
- Frappuccino
Vēl viens plaši pazīstams dzēriens ir Frappuccino. Lai gan tā izcelsme ir nejauša, šodien Starbucks pieder Frappuccino preču zīmes.
Tas ir espresso dzēriens, kas sastāv no krēma bāzes, kas sajaukts ar ledus kafiju. Tomēr ir pieejamas arī citas alternatīvas, kas nesatur kofeīnu.
Kamēr Frappuccino ir jaukta kafija, frappes sakrata vai saputo. Termini bieži tiek lietoti kā sinonīmi.
- Mocha
Daži uzskata, ka Moka vai Mocha ir Jemenā audzēts arabikas veids. No otras puses, dzērienu uzskata par popularizētu itāļu kafejnīcā Caffe al Bicerin.
Mokas kafijas pupiņas ir slavenas ar zaļu un dzeltenu nokrāsu salīdzinājumā ar citām brūnas krāsas pupiņām. Tas ir silts dzēriens ar šokolādes garšu, kas pagatavots ar espresso, piena un šokolādes kārtām.
..
- Americano
Americano ir spēcīgs itāļu espresso dzēriens. Tās vēsture aizsākās Otrā pasaules kara laikā, kad Itālijā tika izvietoti amerikāņu karavīri. Viņi gribēja kaut ko līdzīgu melnajai kafijai, ko viņi mēdza dzert. Šī adaptācija tika uztverta tik lielā mērā, ka tā ieguva nosaukumu “Americano”.
Šāda veida kafija satur espresso, kas atšķaidīts karstā ūdenī. Tas arī piešķir līdzīgu stiprumu, bet atšķirīgu garšu nekā tradicionāli brūvētajam.
- Irish coffee
Īru kafija ir lieliski piemērota ziemas vakaram. Pirmo reizi to 1943. gadā pagatavoja Džo Šeridans, lidostas šefpavārs, kurš vēsā ziemas naktī izdomāja dzērienu, lai mierinātu nevietā nonākušos pasažierus.
Lai gan īru kafija ir dzēriens, tā tiek pagatavota kā kokteilis, kas satur: kafiju, viskiju, cukuru un krējumu.
- Long Black
Līdzības ar Americano, Long Black kafija ir arī vienkārši pagatavojams dzēriens. Jums vajadzīgas tikai divas sastāvdaļas: espresso un ūdens. Tasi karsta ūdens pievieno espresso, lai pagatavotu kafiju. Atšķirībā no Americano, kur espresso šāvienā ielej karstu ūdeni.
Šī vienkāršā pagatavošanas atšķirība maina dzēriena garšu, kā arī kofeīna intensitāti. Rezultātā Long black ir krēmīgāka un mazāk atšķaidīta Americano versija.
- Doppio / Dubultā kafija
Doppio itāļu valodā nozīmē “dubults”. Doppio parasti ietver divus ekspres0 šotus, nevis vienu. Taču cilvēki to bieži jauc ar pat trīs espresso.
Parasti doppio pagatavošanā nav iekļauta neviena garša, krējums, cukurs vai piens. Tas ir pagatavots tādā pašā veidā kā parast;a kafija, t.i., ar vienādu ūdens un espresso saturu.
- Flat White
Karstās diskusijas starp Austrāliju un Jaunzēlandi, par to kā pagatavot Flat White, ir padarījušas to par labi pazīstamu dzērienu Rietumu pasaulē.
Tas attiecas uz Latte, jo tas ir espresso dzēriens, kas izgatavots no tvaicēta piena un plānas putu kārtas. Tomēr tajā ir daudz lielāks espresso īpatsvars nekā pienā.
- Macchiato
Macchiato būtībā ir espresso dzēriens, kas itāļu valodā nozīmē traipu vai plankumu. Šis kafijas veids ir līdzīgs gan kapučīno, gan doppio. Tomēr atšķirība slēpjas nelielajā piena putu daudzumā uz tā virspuses, kas mīkstina tā intensitāti.
Uz espresso bāzes izgatavotā Macchiato dzērienam ir arī citas versijas. Pastāv latte macchiato, kas ir pilnīgs espresso pretstats. Šeit espresso šāviens ir notraipīts ar tvaicētu pienu.
…
- Red Eye / Sarkanā acs
Īpaši stiprs dzēriens Red Eye savu nosaukumu ieguva pēc nakts lidojuma, atstājot pasažierus nogurušus un izsmeltus. Sarkanā acs ir tase, pilna ar karstu kafiju un klāt vēl ar espresso šotu.
Lai gan Red Eye ir augsta kofeīna intensitāte, pastāv arī citas stiprākas dzēriena versijas. Piemēram, Black Eye / Melnā acs izmanto divus espresso šāvienus ar pilienveida kafiju.
- Cortado
Tā kā pienu izmanto espresso skābuma samazināšanai; tātad nosaukums cortado, kas spāņu valodā nozīmē ‘miza vai griezt.’ Pirmo reizi tas tika redzēts Spānijas Basku apgabalā, kur cortado ieguva savu nosaukumu.
Piens vienmērīgi sajaucas ar espresso, neveidojot slāņus. Tas nodrošina vietu garšu uzlabošanai. Tādējādi cortado kļūst par smalku espresso un tvaicēta piena līdzsvaru.
…
- Ristretto
Ristretto ir itāļu vārds, kas nozīmē ierobežots. Tomēr būtībā tas ir espresso kafija ar smalku garšas atšķirību. Dzērienam tiek izmantots nedaudz karsta ūdens, parasti 15-20 mililitri. Tādējādi tam ir saldāka un spilgtāka garša salīdzinājumā ar tradicionālā espresso vai doppio rūgto garšu.
- Lungo
Atšķirībā no Ristretto, Lungo ir rūgtāks un kūpošāks. To sauc arī par ilgstošas darbības espresso, t.i., jo ilgāk atļauj kafijai ievilties, jo vairāk tajā būs kofeīna. Vienkārši izsakoties, tas ir standartizēts espresso daudzums ar lielāku ūdens daudzumu nekā Ristretto.
Lungo satur nedaudz vairāk kofeīna nekā citos espresso dzērienos. Tas ir tāpēc, ka ilgstoša ūdens iedarbība no pupiņām izsūc nedaudz vairāk kofeīna.
- Galao
Galao ir Portugāles dzēriens, kas cieši saistīts ar kapučīno un latte. Galao ir Latte versija portugāļu valodā. Vienīgā atšķirība starp to un pārējiem diviem dzērieniem ir tā, ka tajā ir divreiz vairāk piena putu.
Tradicionāli, lai pagatavotu Galao, tiek izmantots Robusta un Arabica maisījums. Robusta pupiņas un karsto pienu uzputo ar putotāju. Turklāt var pievienot arī cukuru un medu pēc garšas. Tas nodrošinās biezāku, krēmīgāku un mazāk rūgtu garšu.
25 dažādi kafijas veidi turpinājums
- Affogato
Affogato ir satriecoša vaniļas saldējuma un karstā espresso kombinācija. Ja tu esi kārs uz saldumiem, šis dzēriens būs kā ķirsītis uz kūkas. Daži cilvēki to klasificē kā dzērienu; citi to varētu saukt par desertu.
Pagatavo Affogato ar jebkuru espresso, kas papildināts ar šokolādi vai karameļu sārņiem. Dzērienu pasniedz kopā ar brauniju.
- Con Panna
Itāļu vārds, kas apzīmē krējumu. Con Panna ir arī espresso dzēriens, ko pasniegts ar putukrējuma virpuli virsū. Tāpat kā Mocha, Affogato un citi espresso uz šokolādes bāzes. Con Panna ir desertam līdzīgs salds dzēriens. To sajauc ar Vīnes kafiju. Daži cilvēki to varētu pat saistīt ar turku mantojumu; tomēr tās izcelsme bieži tiek apstrīdēta.
Lai pagatavotu Con Panna, kafijas espresso krūzītē pievieno putukrējumu. Tas vislabāk atbilst cilvēkiem, kuriem patīk salda un spēcīga garša vienlaikus.
- Café au Lait
Ja Tev patīk krēmīgs, gluds un mazāk intensīvs dzēriens, Café au Lait ir piemērots tev! Šo franču dzērienu tradicionāli gatavo ar franču presētu un tvaicētu pienu. Tajā vienādās daļās ir pagatavota kafija un karsts piens. Café au Lait ir gluda un līdzsvarota salīdzinājumā ar Latte, kas arī ir sagatavota tādā pašā veidā, bet ar augstu kofeīna saturu.
Dažiem cilvēkiem dzēriens var nepatikt maigās garšas dēļ, taču to var papildināt ar aromatizētām pupiņām vai šķipsniņu kanēļa pulvera.
- Nitro
Nitro ir jauns kafijas pasaules papildinājums, ko iedvesmojusi tehnika – slāpeklis tiek ievadīts aukstā brūvē caur spiediena vārstu. Tā kā slāpeklim nav ne krāsas, ne smaržas, gāze atbrīvo kafiju no visa skābekļa un aptur tās garšas sadalīšanos. Rezultātā kafija iegūst zīdainu tekstūru ar daudziem sīkiem burbuļiem.
…
- Turku kafija / Turkish Coffee
Turku kafija ir atzīta par kultūras mantojumu. Tiek uzskatīts, ka tas kalpo kā draudzības un viesmīlības simbols. Dzēriens tiek pagatavots unikālā metāla katlā ar garu rokturi, ko sauc par cezve. Dzērienu atstāj vārīties virs karstām smiltīm, līdz tas sāk tecēt pāri. Turku kafija parasti ir nefiltrēta. Tādējādi tajā ir liels kofeīna daudzums.
- Caffe`Breve
Caffe` Breve ir amerikāņu izcelsme, iedvesmojoties no itāļu Latte. Caffe Breve tiek pagatavots ar espresso, pusotru tvaicētu un piena putu kārtu. Šim dzērienam ir vairāk putu nekā vidējam espresso uz piena bāzes. Tāpēc tam ir bagātīga un krēmīga garša, un tiek uzskatīts, ka tas ir kafijas deserts.
- Drip
Drip pagatavotais satur mazāk kofeīna nekā espresso. Lai pagatavotu Drip, ir vajadzīga divas karotes maltas kafijas uz sešas unces ūdens.
- Mazagran
Šis dzēriens varētu interesēt, ja vēlies eksperimentēt. Mazagran ir ledus tējas, kafijas un ruma krustojums. To parasti gatavo ar espresso, citronu, cukuru un dažreiz arī rumu.
- Meksikas kafija
Meksikāņu kafija, kuras izcelsme ir Ziemeļamerika, ir paredzēta, lai sniegtu jums dienas dzēriena devu. Tā ir pagatavota no kafijas, Kahlua, tekilas, Cointreau, vaniļas ekstrakta, putukrējuma un kanēļa, dekorēšanai.
- Bulletproof / Ložu necaurlaidīgs
Ložu necaurlaidīgajam ir interesanta izcelsme. Amerikāņu skaitļošanas meistaram Deivam Asprejam, kamēr viņš bija pārgājienā, tika pasniegta tēja, kas sajaukta ar jaku sviestu. 2010. gadā viņš nāca klajā ar neparastu kafijas veidu.
Šo dzērienu pagatavo, sajaucot vienu tasi pagatavotas kafijas ar 1 līdz 2 ēdamkarotēm eļļas un vēl vienu ēdamkaroti nesālīta sviesta, līdz tas kļūst krēmīgs.
Jā, tajā ir daudz tauku un kaloriju; tomēr Bulletproof var būt brokastu maltītes aizstājējs ar zemu ogļhidrātu saturu. Tie arī bija 25 dažādi kafijas veidi un ir vēl vairāk.
25 dažādi kafijas veidi, vai atpazini tos visus? Kāda ir tava iecienītākā kafija? Mana ir Flat White un pagaidām pēc manām garšu kārpiņām to vislabāk gatavo Rocket Bean.